Şifa Construction Direktörü Rüstem Ced Kuzey Kıbrıs Gayrimenkul Sektörünü Değerlendirdi

Kuzey Kıbrıs gayrimenkul sektörü hakkında açıklamalarda bulunan Şifa Construction Direktörü Rüstem Ced, piyasanın durumunu ve seyahat kısıtlamalarının azaltılmasıyla oluşabilecek etkileri değerlendirdi.

 

Piyasanın şu anki durumunu nasıl yorumluyorsunuz?

Özellikle Lefkoşa için konuşursak, oldukça durgun bir piyasa var. Sektör pandeminin etkilerinin yanı sıra dövizin yükselmesi ve kredi faiz artışları ile aynı anda mücadele etmek zorunda kalıyor. Parası olan da olmayan da önünü göremediği için yatırım kararını rafa kaldırıp beklemeyi tercih ediyor. Üçlü bir kriz söz konusu bu defa. Bu da ister istemez satışlara ve tüm sektöre yansıyor.

Uzun zamandır beklenen bir haber geldi, seyahat kısıtlamalarının azaltılmasıyla piyasa hareketlenir mi? Beklentiniz ne yönde?

Piyasa mutlaka olumlu yönde hareketlenir. Sektör olarak Lefkoşa bölgesi için çok hareket beklenmese de genel anlamda bir canlılık yaşanacaktır. Dolaylı olarak esnaf, sonrasında diğer sektörler için canlılık başlayacak ve bu da gayrimenkul sektörüne yansıyacaktır diye düşünüyorum.

Pandemi dönemini nasıl geçirdiniz?

İnşaatı devam eden projelerimiz vardı, onları tamamlama üzerine yaptığımız çalışmalarla geçti pandemi dönemi. Teslimat sürelerine uymaya özen gösterdik. Yeni projeler için araştırma yaptık.

Elinizde nasıl bir emlak stoğu var?

2 adet daire ve yeni projemiz Bella Vita’da muhteşem villalarımız var. Bella Vita yeni proje olduğu için stok olarak saymak doğru olmaz. Genel anlamda baktığımızda ise emlak stoğumuz yok diyebilirim. Bunun sebebi de her zaman müşterilerin ihtiyaçlarına ve isteklerine uygun projeler üretmemiz. Ve tabi şirket planlarımızın her senaryoya göre hazır olması.

Yeni proje planınız var mı?

Yeni projelerimiz var. Proje tasarımını tamamladığımız yeni ve yine eşsiz bir villa projesi ile çıkacağız müşterilerimizin karşısına. Önümüzdeki 1-2 ay içerisinde başlamayı hedefliyoruz ve detaylarını sizinle paylaşmak için oldukça heyecanlıyız.

Scroll to Top